Het Amsterdam Ballonnen Bedrijf

Datum: 2022-08-03

Het Amsterdam Ballonnen Bedrijf

In de Essenlaan in Zwanenburg is het ballonnenbedrijf van Marleen en Rien Spek gevestigd. De Ballonsjop is de naam van hun winkel en webshop, het Amsterdams Ballonnen Bedrijf is de groothandel. Volgend jaar bestaat het bedrijf 60 jaar.

‘Op 3 januari 1963 startte de oom van Rien een ballonnenbedrijf’, vertelt Marleen Spek. ‘Het bedrijf is altijd in handen van de familie geweest. Van kleins af aan hielp Rien mee. Lang werkte hij samen met zijn zus en zwager. Negentien jaar geleden hebben wij het bedrijf overgenomen. We woonden destijds in Gouda en gingen op zoek naar een bedrijfspand met woonhuis in de buurt van Amsterdam. Dat vonden we hier, in de Essenlaan in Zwanenburg.’ De taken zijn helder verdeeld. Rien doet de technische kant, Marleen richt zich op de administratie en de winkel. ‘Als het heel druk is of we hebben hulp nodig, dan vragen we familie.’

60 jaar

Het Amsterdams Ballonnenbedrijf bestaat bijna 60 jaar. ‘We hebben klanten die al jaren ballonnen bij ons kopen. Voor winkelopeningen bijvoorbeeld of een feestje. We bereiden alles voor in de Essenlaan en rijden dan het hele land door om de ballonnen af te leveren.’

De coronacrisis was voor het bedrijf een hele moeilijke tijd. Marleen: ‘Er werden geen feestjes meer gevierd, bruiloften gingen niet door, door winkelsluitingen vielen ook de zakelijke klanten weg. We zijn ophaalpunt voor Homerr en Wish en door de pakketjes konden we nog wat klanten in de winkel ontvangen. ’

Inmiddels komen de feestjes weer opgang. Ballonnenbogen of pilaren zijn nog steeds geliefd. Marleen: ‘Net is er weer een afgeleverd bij een bedrijf aan de Dennenlaan dat een jubileum viert. Ook restaurant het Zwaantje heeft vaste momenten waarop ballonnen worden besteld: Valentijnsdag bijvoorbeeld of een huwelijksfeest. Er zijn begrafenisondernemers die ballonnen bestellen voor het oplaten bij een uitvaart.’

Afbreekbaar

Het oplaten van ballonnen komt niet meer veel voor. Marleen: ‘Veel gemeentes willen het niet meer en ook Oranjeverenigingen staan onder druk. Milieubewegingen zoals Stichting De Noordzee, Kust en zee en Plasticsoup raden het oplaten van ballonnen af.’

Marleen en Rien geven als weerwoord dat ballonnen van latex vervaardigd worden  dus een natuurproduct zijn. Rien: ‘Uiteindelijk is een ballon biologisch afbreekbaar, het duurt alleen een tijd, net zolang als het verteren van een bananenschil of een eikenblad. Ook wordt door milieubewegingen aangegeven dat dieren erin verstrikt raken. Dat komt door de kunststof lintjes die aan ballonnen zitten. Dat is de reden dat wij alleen ballonnen leveren zonder lintjes of met katoenen lintjes. Het is jammer dat er nu een hype is tegen het oplaten, echt een antipathie. Natuurlijk zijn wij ervoor dat als je een feestje hebt, je alle ballonnen weer netjes opruimt en natuurlijk willen wij niet dat vogels verstrikt raken in de kunststof touwtjes.’

Helemaal geen ballonnen meer oplaten vindt Rien onzin. ‘Of praat ik nu als een vos in een kippenhok? Een oplating bij een begrafenis, ik vind dat dat moet mogen. Ik denk dat een rookbom meer belastend is voor het milieu dan een ballon.’

Helium

De negatieve tendens ten opzichte van ballonnen vinden zij  minder leuk aan hun werk. Gelukkig is er nog genoeg dat wel voor voldoening zorgt. Marleen en Rien houden van de veelzijdigheid en de afwisseling van hun werk: de verschillende locaties, de redenen voor de aankoop. Ze vinden het leuk om met klanten mee te denken. Dat kan gaan om grote projecten maar ze zijn net zo blij met een particulier die folieballonnen komt halen met een gewichtje voor een verjaardag. ‘De prijs van helium is overigens de laatste tijd wel erg gestegen’, vertelt Marleen daarbij. ‘Helium is een edelgas, niet te verwarren met lachgas, dat is echt heel iets anders.’

Rien deed voorheen ook de bedrukking van ballonnen voor grote bedrijven maar die zijn daar inmiddels mee gestopt. Rien heeft zijn apparatuur voor het bedrukken geruild voor machines waarmee hij koperen ballonnenstokjes kan fabriceren. De plastic stokjes zijn inmiddels verboden en hiermee kan hij toch in de behoefte voorzien.

Mooie projecten

Ze herinneren zich verschillende mooie opdrachten waarvoor zij de ballonnen leverden. Marleen: ‘Lang geleden deden voor wij een project voor het Wereld Natuurfonds. 1000 jonge Rangers, kinderen die een lidmaatschap hebben, mochten ieder 10 ballonnen oplaten. De ballonnen waren zwart en wit en kinderen stonden zo opgesteld dat bij het oplaten een pandabeer in de lucht verscheen van alle ballonnen. Heel bijzonder!’

‘Een ander mooi project was de reclamespot van Stichting 4 en 5 mei. Hiervoor  leverden wij vele rode, witte en blauwe ballonnen. Het resultaat is prachtig. De ballonnen komen in de beelden voorbij. Het was heel leuk om daaraan mee te werken.’

Lange tijd leverden zij ook ballonnen en versieringen voor bij de finish van  hardloopwedstijden zoals de Dam-tot-Damloop. ‘We mochten van de organisatie ook een team afleveren maar omdat we zelf niet zo van het hardlopen zijn, vroegen we andere ondernemers uit de omgeving om in ons team te lopen.‘

Samen met Giovanni de Reus maakt Rien, in samenwerking met verschillende bedrijven, leuke posters voor het EK en WK voetbal, als Nederland daaraan deelneemt. Rien: ‘Op die grappig getekende poster staat dan het wedstrijdschema. Leuk om aan klanten te geven.’

De ondernemingsvereniging

Al jaren zijn Rien en Marleen lid van de ondernemingsvereniging. Marleen: ‘De contacten met andere ondernemers uit de omgeving zijn voor ons belangrijk. Bij elke bijeenkomst zijn we aanwezig. We denken er met plezier aan terug. Er is altijd iemand die zijn best doet om iets leuks te organiseren, die hier tijd voor vrij wil maken en dat wordt door ons erg gewaardeerd.’

Mr& Mrs Balloon

Met veel genoegen denken ze ook terug aan een vakantie in Kaapverdië. In het hotel was men bezig met versiering van ballonnen en Marleen en Rien konden het tempo waarmee dat gebeurde niet aanzien. Ieder zijn vak. Ze namen het even over, het vullen, dichtknopen met vele ballonnen tegelijk en het personeel daar was sprakeloos. ‘It is magic zeiden zij.’ Toen zij het jaar daarop weer kwamen, werden zij ontvangen als Mr en Mrs Balloon.

Amsterdam Ballonnen Bedrijf

Essenlaan 23-25

1161 EA Zwanenburg

Amsterdamsballonnenbedrijf.nl

 

Tekst: Penelope de Waart